Friday 21st of January 2022

logo

Kvapnūs pavojai
Sekmadienis, 06 Balandis 2014 21:20

Malonus kvapas kelia nuotaiką, suteikia namams jaukumo. Oro gaivikliai, kvapnūs muilai, lapeliai, aromatinės žvakės, sintetiniai smilkalai, į elektros tinklą jungiami prietaisai, skleidžiantys kvapą – naudojami kiekvienuose namuose. Tačiau daugelis sintetinių patalpų kvėpikių yra pavojingi gamtai ir žmogaus sveikatai.

Kvapai


Kvapnūs pavojai

Įvairūs oro gaivikliai veikia skirtingai: 
•    Sugeria kvapą (jei, pavyzdžiui, naudojama aktyvuota anglis ar silikagelis);
•    Paslepia kvapą (daugelis sintetinių kvapiųjų medžiagų nustelbia blogą kvapą);
•    Slopina kvapo receptorius, veikiant centrinę nervų sistemą;
•    Chemiškai neutralizuoja kvapą.

Dažniausiai parduotuvėse siūlomi oro gaivikliai paslepia kvapą sintetinėmis kvapiosiomis medžiagomis arba nuslopina kvapo receptorius. Slopinant kvapo receptorius nosies ertmė padengiama plona aliejinga plėvele arba naudojamos nervines ląsteles slopinančios veikliosios medžiagos, tokios kaip formaldehidas, fenolis. Daugelis namų kvapiklių kvepia dėl vienos priežasties – juose esančių lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų: įvairių benzeno junginių, aldehidų, fenolių, ftalatų ir kitų toksinių medžiagų, pavojingų visiems gyviems organizmams. Šios sintetinės medžiagos silpnina imunitetą, sukelia centrinės nervų sistemos ir kvėpavimo takų ligas, skatina vėžį, hormonų apykaitos sutrikimus ir panašiai. Žurnalas „Journal of the National Cancer Institute“ skelbia, kad formaldehidas, naudojamas daugelyje pramonės sričių, taip pat ir kosmetikoje, 37 % didina mirties nuo kraujo ar limfinės sistemos vėžio riziką. Ši medžiaga gali sukelti ir astmos priepuolius. Fenolis – yra toksiškas, erzina odą, kvėpavimo takus ir akis. Mokslininkų įrodyta, kad ftalatai trikdo lytinių liaukų vystymąsi, pažeidžia spermą, gali būti nevaisingumo priežastimi. Formaldehidas ar fenolis, patekę į kvėpavimo takus pradeda veikti centrinę nervų sistemą ir slopinti žmogaus jautrumą blogam kvapui. Taigi, kvapas nedingsta – mes jo nebeužuodžiame!

Be to, tyrimai nustatė, kad papurškus aerozolį, jis neišgaruoja – dalis lakiųjų medžiagų nusėda ant baldų, grindų ir kitų paviršių, keldami pavojų vaikams ir naminiams gyvūnams. Įvairūs sintetiniai oro gaivikliai ypač pavojingi alergiškiems žmonėms ir sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis. Patariama jų vengti ir auginant kūdikius, nes sintetinės kvapiosios medžiagos neigiamai veikia kūdikių virškinimo traktą.

Ekspertų teigimu, žmogaus sveikatai labiausiai kenkia purškiami aerozoliai ir į elektros tinklą jungiami kvapų gaivikliai, nes juose dažnai būna net iki 95% lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų, gaminamų iš naftos. Kvapiosios medžiagos paprastai ištirpinamos etilo ar izopropilo alkoholyje.

Smilkalai, kvapios parafino ir gelio žvakės pavojingos tuo, kad degdamos į orą išskiria suodžių, kuriuose gausu anglies, muskuso, benzeno junginių, jau minėtų ftalatų, formaldehidų ir kitokių cheminių junginių, pažeidžiančių nervų sistemą, sukeliančių vėžį, astmą. Tyrimais nustatyta, kad smilkalų ir kvapių žvakių dūmai gali trikdyti kūdikių vystymąsi. Todėl reikėtų smilkyti tik natūralius smilkalus ir būtinai po smilkymo nepamiršti išvėdinti kambarių. Vietoje parafininių ir gelio žvakių, rinkitės natūralias bičių vaško žvakutes.

 

Powered by Joomla!. Designed by: Free Joomla Templates, ecommerce hosting. Valid XHTML and CSS.

Mes turime 22 svečius online